Seeding and Pools 2018

The entry standard is VERY high this year so please do not be concerned if you are in a lower division than usual as the overall standard is higher.

This draw is for Saturday only. Sunday pairs will be finalised on Sunday morning. You can enter whichever division you like for Sunday by coming to the Parkdean clubhouse between 8:15 and 9:00 or tweet @beachacademy.

Men
Name Seed Division Pool
Haydn Lawson 1 Division 1 A
Sam Dunbavin 2 Division 1 B
Robert Krakow 3 Division 1 C
Michael Constantinou 4 Division 1 D
Roman Zakrzewski 5 Division 1 D
Christopher Sherfield 6 Division 1 C
Conor Robins 7 Division 1 B
Ben Turner 8 Division 1 A
Sam Reid 9 Division 1 A
Sean Davies 10 Division 1 B
James Annells 11 Division 1 C
Ross Brickelmaier 12 Division 1 D
Izsák Soós 13 Division 1 D
Aleksandar Borisov 14 Division 1 C
Olly Batt 15 Division 1 B
Michiel Droogsma 16 Division 1 A
Shaun Morrison 1 Division 2 A
Mindaugas Ivanauskas 2 Division 2 B
Adam Lisowski 3 Division 2 C
Alex Lusby Taylor 4 Division 2 D
Daniel Heath 5 Division 2 D
James Laing 6 Division 2 C
Lloyd Hooper 7 Division 2 B
Edmund Pascual 8 Division 2 A
Sobredo Cros 9 Division 2 A
Ben Lucas 10 Division 2 B
Josh Green 11 Division 2 C
Andy Paterson 12 Division 2 D
Dariusz Wszolek 13 Division 2 D
Jackson Lloyd-Hitt 14 Division 2 C
Terry Oldrid 15 Division 2 B
Andrew Starmer 16 Division 2 A
Richard Docwra 1 Division 3 A
Maciek Marianski 2 Division 3 B
Dariusz Kujawa 3 Division 3 C
Eirik Ohma 4 Division 3 D
Paul Nash 5 Division 3 D
Max Ellis 6 Division 3 C
Luca Ruschetti 7 Division 3 B
Oliver Asha 8 Division 3 A
Antonio Dominguez 9 Division 3 A
Tomasz Latos 10 Division 3 B
Jonathan Garrard 11 Division 3 C
Przemek Kolenda 12 Division 3 D
Billy Morgan 13 Division 3 D
Nathan Crew 14 Division 3 C
Neil Hutchinson 15 Division 3 B
Jerome Joaug 16 Division 3 A
Lee Parnell 1 Division 4 A
Matthew Pollett 2 Division 4 B
Gary Savage 3 Division 4 C
Carl Neal 4 Division 4 D
Ciaran Westgate 5 Division 4 D
Tomasz Leszczynski 6 Division 4 C
David James 7 Division 4 B
James Burton 8 Division 4 A
Craig Drinkald 9 Division 4 A
Ray Berry 10 Division 4 B
Valery Kopy 11 Division 4 C
Stephen Williamson 12 Division 4 D
Neil Pavey 13 Division 4 D
Ben Hudson 14 Division 4 C
Richard Over 15 Division 4 B
Elliott Sawyer 16 Division 4 A
Mark Wright 1 Division 5 A
Yann Waterson 2 Division 5 B
Morgan Robertson 3 Division 5 C
Noam Devey 4 Division 5 D
Michael Powell 5 Division 5 D
Barry Marsh 6 Division 5 C
Alex Chavasse 7 Division 5 B
Mel Pagonis 8 Division 5 A
Matthew Pollock 9 Division 5 A
Tomasz Sawko 10 Division 5 B
Lukas Schaffner 11 Division 5 C
Urmas Terasmaa 12 Division 5 D
Kacper Wieczorek 13 Division 5 D
Ian Denslow 14 Division 5 C
Tom Falkner ham 15 Division 5 B
Gareth Morris 16 Division 5 A
Christopher Stanbridge 1 Division 6 A
Ian Galloway 2 Division 6 B
Ethan Harvey-Bryant 3 Division 6 C
Toby Palmer 4 Division 6 D
Benjamin Taylor 5 Division 6 D
Martynas Petuska 6 Division 6 C
Nathan Curtis 7 Division 6 B
Francis Smith 8 Division 6 A
Lorenzo Bongiovanni 9 Division 6 A
Tom Brossard 10 Division 6 B
Ian Coombs 11 Division 6 C
Stuart Fowles 12 Division 6 D
Andy Hales 13 Division 6 D
Robert Brooks 14 Division 6 C
Michael Zodiates 15 Division 6 B
James Ross 16 Division 6 A
Mohit Kerai 1 Division 7 A
George Renwick 2 Division 7 B
Fergus Bennett-Odlum 3 Division 7 C
Cornelius Vermaak 4 Division 7 E
Peter Morgan 5 Division 7 E
Rune Lyngsoe 6 Division 7 E
Jamie Flockton 7 Division 7 D
Jason Church 8 Division 7 C
Rob McMenamin 9 Division 7 B
Ryan Austin 10 Division 7 A
Bryn McCullough 11 Division 7 A
Conor McMenamin 12 Division 7 B
Mark Wilkes 13 Division 7 C
Christopher Miles 14 Division 7 E
Adam Bailey 15 Division 7 E
Tsy Toquica 16 Division 7 E
James Rogers Jones 17 Division 7 D
Player 1   18 Division 7 C
Player 2   19 Division 7 B
Player 3   20 Division 7 A

Women

Name (First) Name (Last) Seedings Assigned Divisions  
Denise Austin 1 Division 1 A
Ellie Austin 2 Division 1 B
Anaya Evans 3 Division 1 C
Federica Feretti 4 Division 1 D
Leasa Williams 5 Division 1 D
Millie Constable 6 Division 1 C
Elina Treija 7 Division 1 B
Sarah Edwards 8 Division 1 A
Aspasia Karyofylli 9 Division 1 A
Lujza Papp 10 Division 1 B
Dea Szokol-Humay 11 Division 1 C
Aliz Hajós 12 Division 1 D
Mia Lowney 13 Division 1 D
Laura Bugnariu 14 Division 1 C
Patris Balliou 15 Division 1 B
Petra Vukmirovic 16 Division 1 A
Shaila Alvarez 1 Division 2 A
Veronica Arnaiz 2 Division 2 B
Anna Toth 3 Division 2 C
Kirsty Starmer 4 Division 2 D
alessandra dal santo 5 Division 2 D
Aggie Kozlowska 6 Division 2 C
Tamara Serrano 7 Division 2 B
Clare Skidmore 8 Division 2 A
Anna Faragó 9 Division 2 A
Niki Tátrai 10 Division 2 B
Zsuzsanna Vercseg 11 Division 2 C
Polina Panchenko 12 Division 2 D
Rachel Bohannan 13 Division 2 D
Tiina Vaittinen 14 Division 2 C
Cristina Flockton 15 Division 2 B
Kirsty Maund 16 Division 2 A
Iwona Martyniuk 1 Division 3 A
Rose Williams 2 Division 3 B
Sarah Baos 3 Division 3 C
Marianna Papaioannou 4 Division 3 D
Gemma Laing 5 Division 3 D
Kayla  Boatright 6 Division 3 C
Rachel Steinitz 7 Division 3 B
Sophie Watts 8 Division 3 A
Stefanie Neun 9 Division 3 A
Laura Anne Markopouliotis 10 Division 3 B
Mary Kouravand 11 Division 3 C
Melanie Arora 12 Division 3 D
Karolina Zablocka 13 Division 3 D
Natasha Bates 14 Division 3 C
Mikaela Bates 15 Division 3 B
Giulia Vecchi 16 Division 3 A
Tatiana Guidi 1 Division 4 A
Karina Wehrle 2 Division 4 B
Nathalie Broll 3 Division 4 C
Sebastiana Correro 4 Division 4 D
Judit Maynou 5 Division 4 D
Dorottya Ori 6 Division 4 C
Nadine Knight 7 Division 4 B
Florence Grand 8 Division 4 A
Valerie Melville 9 Division 4 A
Antonella Aquilina 10 Division 4 B
Adele Tomasin 11 Division 4 C
Brygida Storey 12 Division 4 D
Gemma Macia Romero 13 Division 4 D
Stefanie Thiem 14 Division 4 C
Maïté Braud 15 Division 4 B
Shona Kynoch 16 Division 4 A
Tanya Darling 1 Division 5 A
Carly Maile 2 Division 5 B
Deborah Bullen 3 Division 5 C
Rosie Dyas 4 Division 5 D
Macy Poon 5 Division 5 D
Shaneen Joubert 6 Division 5 C
Emma Nilsson 7 Division 5 B
Caroline Monzon 8 Division 5 A
Maria Ammendola 9 Division 5 A
Catherine Wright 10 Division 5 B
Kate Hill-Anning 11 Division 5 C
Anastassiya Fixel 12 Division 5 D
Wieslawa Litke 13 Division 5 D
Aikaterini Giannoukou 14 Division 5 C
Karenza Shilton 15 Division 5 B
Alex Austin 16 Division 5 A
Sarah Dawson 1 Division 6 A
Pippa Taylor 2 Division 6 B
Alex Ward 3 Division 6 C
Kate Sitarek 4 Division 6 E
Lesley Mabanta 5 Division 6 E
Niamh McCabe 6 Division 6 E
Valentina Iotchkova 7 Division 6 D
Jenny Diplock 8 Division 6 C
Maria Gimeno Sierra 9 Division 6 B
Marta Baldrighi 10 Division 6 A
Julia John 11 Division 6 A
Olga Bradulina 12 Division 6 B
Amanda Els 13 Division 6 C
Olga Nowicka 14 Division 6 E
Laura Kulmala 15 Division 6 E
Nicola Birtwistle 16 Division 6 E
Player 1   17 Division 6 D
Player 2   18 Division 6 C
Player 3   19 Division 6 B
Sally McCann 20 Division 6 A